Korábban írtam arról, hogy a honlapunk biztonságának egyik alappillére az, hogy legyen biztonsági mentésünk.
Kezdjük az elejéről. MINDIG legyen legalább egy teljes biztonsági mentés a honlapodról, ami a tiéd, nem kell senkitől elkérned, és bármikor hozzáférsz. Jó esetben a honlapod készítőjétől kapsz egy teljes mentést átadáskor.
Ennek ellenére -mivel a honlapod folyamatosan bővül- szükség van időről-időre egy teljes mentés létrehozásáról:
- Havonta 1 mentést érdemes csinálni mindentől függetlenül;
- Ha blogolsz, és minden nap vannak friss hozzászólások, bejegyzések, akkor naponta;
- WordPress fő verzióváltás (mayor update) előtt;
- Sablonok frissítése előtt;
Teljes, ütemezett WordPress weboldal automata mentés bővítménnyel
Én általában teljes mentést szoktam csinálni a saját weboldalamról. Ennek számtalan módja van, nagyon sok ingyenes bővítmény közül választhatsz. Én a bejegyzésben az Updraftplus nevű bővítményt fogom bemutatni. Nagyon sokan használják, folyamatosan fejlesztik, és nagyon jó minősítéseket kap.

Első lépésként menjünk a „Bővítmények” menüpontba, „Új hozzáadása”, és a keresőbe gépeljük be a bővítmény nevét. Ezután a „Telepítés most” gomb megnyomásával telepítsük a bővítmény, majd miután a telepítés sikeresen lefutott, kapcsoljuk be! Ekkor a Vezérlőpult „Beállítások” menüpontjában megjelenik az Updraftplus bővítmény. Kattintsunk rá, majd amikor a bővítmény oldalára jutunk, felül kattintsunk a „Beállítások” fülre!

Itt állítsuk be az automata mentést, és azt, hogy milyen sűrűn akarjuk menteni a weboldalt, illetve hogy hány mentést őrizzen meg. Ahogy korábban említettem, a beállítás attól függ, milyen jellegű a weboldalad, milyen sűrűn frissül. Ennek megfelelően állítsd be! Arra figyelj, hogy érdemes mind a fájl, mind pedig az adatbázis mentést is ugyanúgy ütemezni! Tehát ha az egyikről naponta készítesz mentést, a másikról is naponta készíts.

Ezután már csak be kell állítanod, hogy hova mentse az adatokat. Erre egy csomó lehetőséged van, válaszd ki a neked szimpatikusat, és állítsd be! Alul kattints a változtatások mentése gombra. Én a Google Drive mappámat választottam, ez a legtöbb embernek van, a Google biztosítja minden gmail fiók mellé.






Hagyd jóvá a hozzáférést, majd a végén visszajutsz az Updraftplus irányítópultjának főoldalára, és el is készítheted az első mentésedet. Kattints a „Mentés most” gombra, és várd meg türelmesen, míg lefut a mentés.
Ha minden jól ment, akkor alul láthatod is az első biztonsági mentésedet, amit most már bármikor könnyedén vissza tudsz állítani, ha bármi gond adódna! Lépj be a Google Drive fiókodba, és ellenőrizd, hogy a mentés ott is megvan-e! Ha igen, mindent jól csináltál.
Nyugodtan hátradőlhetsz, most már jöhet bármi! 😉